מאמרים

מאמרים, טיפים, מידע חשוב ועוד הרבה אינפורמציה שכל אוהב הגה צריך לדעת

ג'יפ - מאז ועד היום

במרוצת השנים, הפך המונח "ג'יפ" להיות מזוהה באופן מובהק עם כלל רכבי השטח כמכלול. כשעושים זאת, מתעלמים ממה שמסתתר מאחורי השם: חברה אשר פועלת בשוק העולמי כבר עשרות שנים, ומותג אשר היו אחראיות לו יצרניות רבות במהלך השנים. הנה התמורות החשובות בהיסטוריה של הג'יפ, החל משנות ההקמה ועד העת הנוכחית.

נקודת ההתחלה: מלחמת העולם השניה
הסיפור של מותג ג'יפ (Jeepמתחיל בשנות ה-40 של המאה הקודמת. בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, עלה הצורך של צבא ארצות הברית ברכב שטח חזק, שיסייע לו בחזיתות השונות – בעיקר בביצות של אירופה. הוא בחן שלושה אבות טיפוס עבור רכב זה, והגיע, בסופו של דבר, למסקנה שהדגם של חברת בנטם הוא המתאים ביותר לצרכים שלו. הבעיה הייתה שבנטם פעלה בהיקף פעילות קטן במיוחד, כך שלא יכלה לספק כלי רכב בכמות שנדרשה על ידי הצבא האמריקאי.
הפיתרון שנמצא היה העברת הייצור למפעלים של חברה בשם ויליס, חברה אשר הייתה פעילה בשנים הקודמות בתחום הרכב, אך נאלצה להפסיק את פעילותה עקב קשיים כלכליים, שהביאו למצב של פשיטת רגל. לצורך ייצור הג'יפ עבור הצבא המפעל נפתח מחדש, אם כי גם כאן נדרש שיתוף פעולה שיאפשר לעמוד בהיקפי הייצור – במקרה הזה, מדובר על חברת פורד האמריקאית, שהייתה בשנים אלה בשיא כוחה. במהלך השנים 1941 עד 1945 יוצרו לא פחות מכ-600,000 ג'יפים, לא רק בארצות הברית אלא במדינות שונות באירופה.
מעבר לארצות הברית, שימש הג'יפ, בצורה הצבאית שלו, גם את צבא רוסיה, ובמרוצת השנים גם את צבא ההגנה לישראל. הוא הוחלף, בהתאמה, על ידי ההאמר או רכב הסופה, כך שכיום עיקר השימוש בו הוא במגזר הפרטי, בתור רכב שטח מהמובילים ביותר שניתן למצוא.

מגוון רחב של יצרניות
כשסוקרים את ההיסטוריה של מותג הג'יפ, לא ניתן שלא להתייחס ליצרניות המגוונות שהיו אחראיות על ייצורו, מאז ועד היום. עד 1953, כאמור, הייתה זו ויליס, בעוד שבעשר השנים שלאחר מכן הייתה אחראית על המשימה חברת קייזר מוטורס. בשנות ה-60 חלשה על המשימה קייזר-ג'יפ, ובין השנים 1970-1987 אמריקן מוטורס.
החל משנות השמונים, נכנסה לתמונה חברת קרייזלר: בשנים 1987-1998 באופן בלעדי, ומשנת 1998 ועד היום בצורת התאגיד דיימלר קרייזלר (דיימלר AG), שמחזיק בעצמו בחברות דוגמת מיצובישי פוזו (85%), מקלארן (40%), רנו ניסאן (6.2%) ואחרות.

התמונה כיום
כיאה ליצרניות השונות ולפיתוחים הטכנולוגיים המקיפים את עולם רכבי השטח, לא מפתיעות התמורות שעבר מותג הג'יפ במהלך השנים. העת הנוכחית, מאופיינת במתיחת פנים ובשינוי תדמיתי שאינם מבוטלים כלל. הדור החדש של ג'יפ רנגלר, לראיה, הגיע בפעם הראשונה בגירסה מוארכת בעלת ארבע דלתות, והוחלט להנגיש את המותג לתחומים חדשים: למשל, אלה של רכבי הפנאי הקטנים והרכיםְ. מגוון הדגמים המיובאים לישראל, בהמשך לכך, רק גדל, מה שסייע להגדלה של נתח השוק.

רשימת תפוצה

הצטרפו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו ותהנו מהטבות ייחודיות, עדכונים חשובים, ועוד!