מאמרים

מאמרים, טיפים, מידע חשוב ועוד הרבה אינפורמציה שכל אוהב הגה צריך לדעת

של מי הרכב הזה ? על בעלות רכבים בזמן ליסינג

כל ישראלי יודע שהוצאות המחיה עלו בעשרות מונים בשנים האחרונות. הדבר נותן את אותותיו גם על תחום הרכב, עם שינוי חוקי המשחק בנוגע לרכישתו. כיום, יותר ויותר ישראלים מבינים כי באמצעות הליסינג,הם יכולים לנהוג ברכב חדיש, תוצרת אחת החברות המובילות בעולם, כשתנאי התשלום נוחים במיוחד. אלא שדבר שלא בהכרח ברור הוא סוגיית הבעלות על כלי הרכב במהלך תקופת הליסינג.הבעלות בפועל: של חברת הליסינג

התנאים הבסיסיים של עסקת ליסינג פרטי כמו גם ליסינג מהסוג התפעולי, הוא שהלקוח משלם על כלי הרכב סכום מקדמה ראשונה, ולאחר מכן תשלומים חודשיים בהתאם לתקופת העסקה הספציפית (לרוב, בין שלוש לחמש שנים). מבחינת בעלות, ראוי להדגיש שהרכב נמצא, כל התקופה הזו, תחת שמה של חברת הליסינג. עם זאת, הוא נחשב לבעליו של הרכב על ידי חברת הליסינג בכל הנוגע לטיפולים השוטפים, לטסטים וכיוצא בזה – למעט המקרה של ליסינג תפעולי, כמובן.
בתום תקופת הליסינג, עם זאת, המצב בהחלט עשוי להשתנות. אחת האפשרויות שעומדת עבור הנהג היא לרכוש את הרכב הלכה למעשה, כאשר התשלומים שכבר שילם עליו מקוזזים ממחיר המחירון שלו. במצב הזה, הרכב נמצא כבר בבעלותו המלאה, על כל ההיבטים המגוונים של כך.
מצד שני, יש להתייחס לכך שהנהג יכול בהחלט לבחור לבטל את העסקה, או לחילופין להמשיך אותה עם כלי רכב אחר. במילים אחרות: אין בעסקת הליסינג ולו התחייבות מינימלית לרכוש את הרכב לחזקתו של הנהג, בסיומה של העסקה. לכן, זהו פיתרון אידיאלי לאנשים שאינם יכולים להתחייב על רכישת רכב בנקודת הזמן הנוכחית, ורוצים לבחון את מצבם, פעם נוספת, כעבור מספר שנים.

שנת 2013: נקודת מפנה

כבר מסקירת המאפיינים הבסיסיים של חברת הליסינג, אפשר לשאול מספר שאלות הנוגעות לקשר שבין הבעלות הזו לבין ערכו של כלי הרכב, או יותר נכון: ירידת הערך שלו, פועל יוצא של מספר ה"ידיים" שהחזיקו בו. אחד השינויים המשמעותיים, מהבחינה הזו, התרחש בשנת 2013, עת החליט משרד התחבורה על כך שחברות הליסינג יכולות לרכוש כלי רכב ישירות מהיבואנים, ולמכור אותם ללקוחות מבלי שיהיה צורך לרשום אותם על שמן.
המשמעות היא שרכישת רכב חדש מליסינג פרטי, בו לא נעשו נסיעות הלכה למעשה, תוגדר כ"יד ראשונה". כך הרכב, מנקודת המבט של חברות הליסינג, יוכל לשמור על ערכו טרם הגעתו ללקוחות אשר יבצעו בו את הנסיעה בפועל. חשוב להדגיש שמצידם של הלקוחות, כאשר רוכשים רכב שנבדק ע"י מוסך מורשה שהיה בבעלותה של חברת ליסינג בשנים הקודמות, חשוב לברר מה  בדיוק היה השימוש שלו. באם הרכב שימש כרכב חברה, סביר שמספר הנסיעות בו היה גדול באופן יחסי, מה שאמור להיות מגולם במחיר הרכישה, שצריך להיות נמוך יותר. כאשר הדבר לא מתאפשר, יש לבצע בדיקות מכניות, ממש כמו במקרה של רכב פרטי

רשימת תפוצה

הצטרפו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו ותהנו מהטבות ייחודיות, עדכונים חשובים, ועוד!