מאמרים

מאמרים, טיפים, מידע חשוב ועוד הרבה אינפורמציה שכל אוהב הגה צריך לדעת

מילון האופנועים השלם

אתם בטח יודעים שבקטנוע אפשר להצמיד את הברכיים אחת לשנייה ובאופנוע לא, אבל מה שאר ההבדלים בין סוגים שונים של רכב דו-גלגלי? רגע לפני שאתם רצים לקנות קסדה, קבלו את המדריך המלא עם כל המושגים החשובים
בשנת 2015 היו על כבישי הארץ 127,498 אופנועים, לעומת 124,081 בשנת 2014 ו-121,218 בשנת 2013. השינוי לא גדול, אך הוא מעיד על עלייה הדרגתית ועקבית בכמות כלי הרכב הדו-גלגליים. לצורך השוואה, בשנת 2011 נרשמו רק 117,254 רכבים מן הסוג הזה ולפני 2010 הם כמעט לא חצו את רף ה-100,000.


העלייה בפופולאריות של רכבים דו גלגליים נובעת ממספר גורמים. ראשית, התחבורה הציבורית בישראל לוקה בחסר ולפי סקר שפורסם בשנת 2014, רק 42% מהעובדים השכירים משתמשים בה כדי להגיע לעבודה. שנית, אי אפשר להתעלם מהצפיפות בכבישים ומהפקקים הארוכים מדי בוקר וערב. הפתרון לשתי הבעיות האלה הוא בדרך כלל רכב דו גלגלי שחוסך זמן, מאמץ וכסף. הוא משתלם מבחינה כלכלית ומלבד עלויות הביטוח, הוא גם הרבה יותר זולות בכל הנוגע לתחזוקה ודלק.
אחת ולתמיד: ההבדלים בין אופנוע וקטנוע
הבעיה היא שרוב האנשים לא מכירים את ההבדלים בין דגמי האופנועים השונים. מי שרוצה לקנות רכב דו גלגלי חייב להבין קודם כל מה הוא צריך, ורק לאחר מכן לקבוע את מסגרת התקציב ולחפש עסקה משתלמת.
המושג "אופנוע" מתייחס בדרך כלל לאופנועי כביש. זהו אופנוע שמבחינת מפרט טכני וצורה מבוסס על אופנועי מרוצי מסלול, כאשר בפועל הוא מצויד במנועים בנפח של מאות סמ"ק וניתן להגיע איתם גם למהירויות של 300 קמ"ש. גוף האופנוע מכוסה פלסטיק לשיפור האווירודינמיות והקטנת התנגדות האוויר, הצמיגים חלקים עם חריצים בודדים לשיפור אחיזת הכביש והצמיג האחורי לרוב רחב יותר מהצמיג הקדמי. תנוחת הרכיבה באופנוע מתאפיינת ברכינה קדימה וזאת כדי להקטין עוד יותר את ההתנגדות לאוויר.
ראיתם מישהו על רכב דו גלגלי וברכיים צמודות? המושג הנכון שבו תצטרכו להשתמש הוא "קטנוע". זהו גם כן סוג של אופנוע, אך המאפיינים שלו שונים. ראשית, הוא מתאפיין בנפחי מנוע קטנים, למעט דגמים בודדים שנדיר למצוא בשימוש פרטי. שנית, בקטנועים מודרניים ישנה תיבת הילוכים אוטומטית. תמסורת כזו מונעת את הצורך בהחלפת הילוכים ידנית כמו באופנוע כביש ולכן היא מקלה גם על רוכבים צעירים. ברזולוציות נמוכות יותר תגלו שההבדלים היחידים בין הקטנועים עצמם באים לידי ביטוי בקוטר הגלגלי, במהירות המרבית ובנפח המנוע. הנפחים הפופולאריים בישראל הם 50, 125, 250 ו-500 סמ"ק.
כל מה שצריך לדעת על אופנועי שטח
מביני עניין גורסים שאופנועי שטח הם הדבר האמיתי. אלו אופנועים שמיועדים לרכיבה בדרך לא סלולה, הם מתאפיינים במשקל נמוך ויש להם מתלה ארוך עם מרווח גחון גבוה. אפשר לנסוע עליהם לכאורה על כל סוגי השטח הפתוח, לרבות דיונות, סלעים ובוץ. אופנועי שטח מסוגלים להתגבר על מהמורות בזכות מבנה פשוט, קל וחזק יותר משל אופנועי כביש. כמו כן, יש להם פחות חלקי פלסטיקה שעלולים להישבר בעת נפילה וצמיגים עם חריצים עמוקים להגברת אחיזה בקרקע.
גם בקטגוריה של אופנועי שטח יש הבדלים בין דגמים מסוימים. קיימים אופנועי שטח ייעודיים לשימושים שונים, כגון מוטוקרוס למסלולים סגורים (בין אם טבעיים ובין אם מלאכותיים), אנדורו למסלולים בעלי תוואי משתנה ודו-שימושיים שאמורים לשלב בין רכיבת כביש לרכיבת פנאי בשטח. עם זאת, תחרויות מקצועיות מתבצעות רק על גבי אופנועי מוטוקרוס ואנדורו, בעוד אופנועים דו שימושיים מזוהים כתחביב בלבד. 

רשימת תפוצה

הצטרפו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו ותהנו מהטבות ייחודיות, עדכונים חשובים, ועוד!