מאמרים

מאמרים, טיפים, מידע חשוב ועוד הרבה אינפורמציה שכל אוהב הגה צריך לדעת

מדן ועד אילת - באופנוע

רוכבי אופנועים למרחקים ארוכים הם זן מיוחד. לא מדובר על אנשים שמשתמשים באופן מעשי בכלי רכב קל וקטן כדי להתגבר על פקקי תנועה וקשיי חניה. הגרעין הקשה של חובבי האופנועים מורכב מאנשים שמכורים לחוויה שאין לה תחליף: נסיעה מהירה על כבישים ארוכים בכלי רכב חזק ועוצמתי. שוק האופנועים בישראל גדל בהתמדה, למרות שמרבית הגידול מתרחש באופנועים הקטנים. 

 
אופנוע הוא כלי רכב דו גלגלי שעליו נוסע הנהג ולכל היותר נוסע נוסף הרוכב מאחוריו. אופנועי  הכביש החזקים מתאפיינים בתיבת הילוכים ידנית ובמנוע שממוקם לרוב במרכז הרכב. לאופנועי הכביש יש מנוע שמגיע גם לאלפי סמ"ק, והם מסוגלים להגיע למהירויות גבוהות ביותר. אופנועי כביש שאליהם מחוברת סירה כלו מן העולם, ולא רואים אותם עוד על הכבישים. סוג נוסף של אופנועים שחביב במיוחד על ההרפתקנים הוא אופנועי השטח שלהם משקל נמוך יותר ומבנה ייחודי אשר מאפשר התמודדות עם תנאי עבירות קשים.

אופנועים ובטיחות
 
כידוע לכולם, וכפי שנובע גם מן ההיגיון הפשוט – האופנועים נחשבים לכלי רכב שאינו בטוח לנהיגה. ראשית, כמובן, מכיוון שהנהג אינו מוגן על ידי שילדת מתכת עמידה וכריות אוויר כמו נהגי המכוניות. בנוסף, מדובר בכלי רכב קטן ולא יציב שנהגי המכוניות מתקשים להבחין בו. באופן גס ניתן לטעון שככל שמדובר באופנוע מהיר וחזק יותר כך הוא מסוכן יותר לנהיגה. במקרה של תאונת דרכים לנהג אופנוע יש סיכוי גדול פי שניים להיהרג או להיפצע קשות.
 
לאחר שמונים את נתוני הבטיחות הללו, יש מי שמתפלא על כך שישנם רוכבי אופנועים מושבעים שמסרבים לוותר על החוויה. ובכל זאת, נהגים רבים מאד בארץ ובעולם קמים בבוקר ומתייצבים לדהרה מאושרת נוספת. כדאי לדעת שהנתונים הקשים נוגעים בעיקר לנהגים צעירים ולא מנוסים אשר רוכבים בצורה לא בטיחותית. מסתבר שאפשר לנקוט זהירות רבה יותר ולשמור על עצמכם.
 
אם כך, רוכב אופנוע חכם יכול להקפיד על אמצעי בטיחות שונים ומרובים. ראשית, ישנה הקסדה שאותה חובה ללבוש לפי חוק. בנוסף, כמובן, מומלץ להקפיד על החוק, להקפיד על זהירות ולא להתפתות לעוצמתו האדירה של המנוע. מומלץ להימנע מרכיבה בתנאי מזג אוויר קשים אשר מגבירים את הסיכון. בגדי רכיבה ואופנוע בהירים הם אופנתיים פחות – אך הם הופכים את הרוכב לבולט יותר לעיני נהגי המכוניות שמקיפים אותו. חובה על רוכבי אופנועים לנקוט זהירות כפולה ומכופלת בקרבה לצמתים וכאשר הם נוסעים לצד משאיות. 
אופנוענים וביטוח
 
מכיוון שהאופנועים נחשבים לכלי רכב לא בטיחותי, חברות הביטוח גובות תעריפים גבוהים במיוחד מן הרוכבים. ולמרות זאת, סוכני ביטוח ועורכי דין ממליצים חד משמעית לא להתפשר על רכיבי הביטוח ולהיות מכוסים בצורה מלאה ככל האפשר.
לסיכום, התשוקה לאופנועים אינה ניתנת לביטול ותמיד יהיו רוכבים מכורים לחוויה. כאשר נוהגים בזהירות ובתבונה אפשר ליהנות מכל העולמות – לגלוש על הכבישים תוך שמירה על בטיחות מרבית.

רשימת תפוצה

הצטרפו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו ותהנו מהטבות ייחודיות, עדכונים חשובים, ועוד!