מאמרים

מאמרים, טיפים, מידע חשוב ועוד הרבה אינפורמציה שכל אוהב הגה צריך לדעת

מחליף רכב? הנה כמה דברים שכדאי לזכור

רמת המינוע בישראל נמוכה בהשוואה למדינות אחרות בעולם המערבי, אבל מי שרוצה להחליף רכב יכול לעשות זאת בדרכים שונות. הנה כמה טיפים שקשורים לבחירת דגם, מסלולי מימון והעברת בעלות.
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגדירה את המושג "רמת מינוע" בתור מספר המכוניות לכל 1,000 תושבים. נתונים על רמת המינוע מאפשרים להשוות בין ישראל לבין מדינות אחרות בעולם, אך התוצאות לא מעודדות במיוחד. לפי נתוני שנת 2014, רמת המינוע בישראל נמוכה בהשוואה לעולם המערבי. 

בישראל יש 350 מכוניות לכל 1,000 תושבים, בעוד בארצות הברית, בפינלנד, בנורבגיה או באוסטריה יש 50% יותר. אף על פי כן, מצבת כלי הרכב בישראל צומחת במאות אלפי יחידות מדי שנה. מי שרוצה היום להחליף רכב לא צפוי להיתקל בבעיות מיוחדות ועומדות לפניו אפשרויות רבות כדי להגשים את החלום.

בחירת רכב לפי קטגוריה

כדאי לזכור שבישראל נהוג לחלק את סוגי הדגמים לפי קטגוריות. חלוקה כזו מסייעת ליבואנים ויש לה משמעות כלכלית גם מבחינת המוכר. על כבישי ישראל יש לדוגמא מעל 2.8 מיליון כלי רכב, אך 335 אלף הם משאיות. לסכום הזה יש להוסיף 121 אלף קטנועים ואופנועים, 31 אלף אוטובוסים ועוד 20 אלף מוניות. כלי רכב מן הסוג הזה לא רלוונטיים עבור מי שרוצה להחליף רכב משפחתי או לשדרג דגם יוקרתי.

נתון נוסף שחשוב לדעת מתייחס למדיניות משרד האוצר. המדיניות מענישה רוכשי מכוניות עם מנוע דיזל בגלל שהוא נחשב למזהם ומרעיש. אף על פי כן, שיעור המכוניות הפרטיות המתודלקות בסולר ממשיך לעלות ובשנת 2013 הוא כלל 3.4% מכלל המכוניות הפרטיות. הסיבה לכך היא כנראה החיסכון הפיננסי החודשי על תדלוק סולר לעומת בנזין. מבחינתכם, המשמעות היא היצע גדול של רכבים למכירה עם מנוע דיזל אך מיסוי גבוה מצד משרד האוצר. 

מסלולי מימון לרכישת רכב

נושא לא פחות קריטי שכדאי להתייחס אליו ברכישת רכב הוא המימון. מעל 23% מרוכשי הרכבים בישראל עושים זאת באמצעות הלוואה ייעודית. כאן מדובר בעיקר על הלוואה מחברת כרטיסי אשראי חוץ בנקאית, הלוואה מהבנק עצמו או הלוואה מחברת ביטוח. כדי להיות זכאי להלוואה יש לגשת אל החברה או הבנק ולמלא טופס ייעודי. 

מעל 85% מהמכוניות הפרטיות בישראל הן בבעלות פרטית. כל השאר הן בבעלות חברת ליסינג, בבעלות חברה או בבעלות חברת השכרה או תיור. מבחינת הלקוח הפרטי, אפשרויות המימון בליסינג כוללות מסלול מימוני או תפעולי. בליסינג מימוני רוכשים את הרכב לאחר תשלום מקדמה, העברת תשלומים חודשיים ולבסוף אפשרות בחירה בין תשלום יתרת הסכום ורכישה סופית - או שדרוג לרכב חדש והתחלת המסלול שוב פעם. 

העברת בעלות ובדיקת שעבוד

השלב האחרון ברכישת רכב הוא העברת בעלות. באופן עקרוני ניתן לרשום את הרכב על שם מספר בעלים, אך יש לזכור שאפשר לעשות זאת במעמד הרכישה בלבד. הוספת שם לאחר מכן נחשבת לשינוי בעלות ואף כרוכה בתשלום אגרה. המקרים היחידים שיוצאי דופן הם הוספת שם בן/בת זוג לרישיון, או הסרת שם של אחד הבעלים מרכב רשום בשותפות.

לבסוף, יש לנצל את העברת הבעלות כדי לדעת האם הרכב משועבד או מעוקל. חובת הבדיקה מוטלת על הקונה והיא לא באחריות משרד התחבורה או רשות הדואר. את הבדיקה מבצעים אצל רשם המשכונות במשרד המשפטים, שהוא גם הגורם המוסמך לבירורים והתאמות. בכל מקרה, לא כל השעבודים מופיעים במחשבי משרד התחבורה וייתכן שהעברת הבעלות תתבצע על אף השעבוד.

רשימת תפוצה

הצטרפו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו ותהנו מהטבות ייחודיות, עדכונים חשובים, ועוד!