מאמרים

מאמרים, טיפים, מידע חשוב ועוד הרבה אינפורמציה שכל אוהב הגה צריך לדעת

אביזרי בטיחות רכב לתינוקות

הורים לילדים צריכים להקפיד על כללי הבטיחות גם במהלך נסיעה ברכב. נסיעה ללא מושב בטיחות המתאים לגיל התינוק מהווה סכנת חיים. על פי ממצאים המפורסמים על ידי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ומשרד התחבורה, ילדים לא חגורים נמצאים בסיכון כפול לתמותה בהשוואה לילדים חגורים על פי חוק. מעבר לכך, אביזרי בטיחות רכב לילדים רלוונטיים בכל נסיעה וגם במרחקים קצרים במיוחד. 
החוק במדינת ישראל קובע הגנות ברורות על תינוקות ברכבים גם במושב הקדמי וגם במושב האחורי. לעומת חגורת בטיחות שעוצבה לספק הגנה למבוגרים, תינוקות זקוקים לאביזרי בטיחות ייעודיים. ניתן לרכוש את האביזרים הללו במסגרת מבצעים לתינוקות במחירים נוחים והם נחשבים השקעה משתלמת לטווח ארוך. באופן עקרוני, המקום הבטוח ביותר ברכב עבור התינוק הוא המושב האחורי. במושב הזה כדאי למקם אביזר מסוג מושב בטיחות באמצע או בצד. הפרמטרים הקובעים את מיקום המושב הם הנחיות יצרן הרכב, מספר הילדים הנוסעים, סוג חגורות הבטיחות וסוג המושב. 

מושבי בטיחות ומושבים מגביהים
 
מושבי בטיחות מותקנים נגד כיוון הנסיעה, הם מותאמים לילד ולמידותיו והם מתאימים מגיל הלידה ועד שנה. התינוק מונח בתוך המושב בתנוחת שכיבה אך באופן בו כל גופו נתמך. יש לוודא כי המושב אינו נע לפנים ולאחור בשעת הנסיעה או בלימת הרכב. זהו אביזר בטיחות חיוני ודרמטי שמתאים לכל סוגי הרכבים. מעבר לכך, התינוק חייב לשבת על מושב בטיחות מתאים וגם להיות חגור. החגורות המיוחדות המשולבות במושב צריכות להיות מהודקות היטב. חל איסור על הושבת תינוק במושב הקדמי ברכב, כל עוד מותקנת לפניו כרית אוויר פעילה. הסיבה לכך היא התנפחות של הכרית בשעת תאונה שעלולה לסכן את התינוק. 
בכל הנוגע למושבי בטיחות לפעוטות, הגיל המתאים מוגדר בתור שנה עד שלוש. בגיל הזה יש מושב מיוחד המאפשר לפעוט לשבת בתנוחה רגילה. פניו של התינוק במושב פעוטות הן לכיוון הנסיעה והמושב מחובר לרכב על ידי חגורת הבטיחות. גם כאן אוסר החוק על הושבת פעוט מול מושב קדמי עם כרית אוויר פעילה. 
 
הבטיחות לא מסתיימת לעולם
 
הורים לילדים מעל גיל 3 נדרשים להמשיך להקפיד על כללי הבטיחות במהלך נסיעה. ההבדל בין תינוק לבין ילד בגיל 3 ומעלה הוא בסוג אביזרי הבטיחות, כאשר הפעם מדובר במושב מגביה מסוג בוסטר. מושב כזה מנצל את חגורת הבטיחות הרגילה של הרכב והוא גם מותקן בצורה נוחה. מושב בוסטר מאפשר לחגורה לעבור מעל כתפו של הילד, דרך איזור אגן הירכיים ועד נקודת הנעילה. עם זאת, הורים צריכים לשים לב לכך שהחגורה לא תחלוף לפני הראש או הצוואר של הילד.
לסיכום, אביזרי בטיחות רכב מחולקים לגיל לידה עד שנה, גיל שנה עד שלוש ושלוש ומעלה וחשוב להשתמש בהן לפי דרישות החוק. 

רשימת תפוצה

הצטרפו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו ותהנו מהטבות ייחודיות, עדכונים חשובים, ועוד!